Ettevõtjaks saamise lugu – Brit Mesipuu

Olen kolme lapse ema. Suurem sai äsja 7 ja läks kooli, väiksemad on kaksikud, kel vanust 2a ja 7kuud.

Kaksikute raseduse ajal lõime koos abikaasaga ettevõtte, et reklaamklippe ja kujundustöid hobi korras tegev mees saaks teenust pakkuda ka ettevõtetele. Kui kaksikud olid aga kolmekuused, tundsin, et on aeg hakata ettevõttesse ise rohkem panustama.

Tahtsin olla ka midagi muud, kui ainult ema. Viisakalt öeldes sõitis mul mingi hetk katus ära, sest terve mu päev koosneski ainult laste imetamisest, pepude pesemisest, magama panemisest. Tekkis totaalne lüpsilehma tunne ja tajusin, et ma ise ei olegi enam mitte keegi.

Selleks, et end aeg-ajalt beebimaailmast välja murda, hakkasin vabadel hetkedel lugema erinevaid turundusteemalisi aritikleid ning kuulama sportimise ajal põnevaid turundusalaseid podcaste. Kui õhtul lapsed magama sain, siis kirjutasin päeval õpitu viisakamasse vormi ja avaldasin meie perefirma koduleheküljel ning Facebookis.

Järk-järgult läks pall veerema, artiklitele tekkis lugejaskond ning hakkasin saama kutseid ka koolitustele esinejaks. Mulle meeldis, et minu päeva hiilgavaim hetk ei olnud enam toidetud ja puhtad lapsed, vaid sekka näiteks telefonikõne võõralt inimeselt, kes minu kirjutatud artiklist oli kasu või abi saanud.

Praeguseks on Milos kujundus- ja reklaamitööde ettevõttest saanud perefirma, mis pakub mitmesuguseid turundusteenuseid ning kus mina tegutsen tegevjuhi, sisuturundaja ja koolitajana ühes isikus.

Jah, parem oleks ju olnud niisama lebotada ja lastega põrandal mängida, kui lastega kodune olin.  Samas tunnistan julgelt, et ma ei ole päris see beebiema, vaid vajan veidi ka muid väljundeid. Aasta-ema tiitlile selle valju väljaütlemisega just ei kandideeri, kuid säravatest tunnustustest on kõige olulisem rahulolevate laste silmad. Mitmed targad inimesed on öelnud, et kui ema on rahulolev, on ka lapsed õnnelikud. Tuletan seda endale pidevalt meelde, kui süümekad tekivad.

Emapuhkusel ettevõtlusega tegelemiseks peab olema äärmiselt sihikindel ning oskama planeerida oma aega väikelaste kõrvalt. Tegin seda kõike parema tuleviku nimel. CV-l ei anna kolm lasteaiaealist last plusspunkte, mõeldakse kohe haigusteperioodi peale. Koduse ettevõtjana saan aga alati vajadusel lapse lasteaiast koju jätta, sest haigused tulevad enamasti üleöö.

Ettevõtjana naudin vabadust teha tööd mistahes asukohast. Kui tahan saan võtta lapsed ja minna randa ning seal nokitseda või hoopis suunduda Mulgimaale isatallu. Unistan, et üks hetk oleks meie perefirma sellises faasis, kus saaksime seda vabadust mehega mõlemad nautida. Nüüd, kui suurem on koolis, on ajaraamid veidi jäigemad, kuid palju plusse on endiselt. Saan ju teda kasvõi keset päeva sooja söögiga kodus vastu võtta. Laps ei pea iga päev tühja koju tulema ja võikusid sööma, mil mina töölt naasen 😊

Teistele emapalgal olevatele ning oma firmast unistavatele naistele soovitan haarata härjal sarvist. See on parim ja turvalisem aeg ära proovida, kas ettevõtlus sulle üldse sobib või ei. Emapalk jookseb sel perioodil sulle nii ehk naa sisse ning kui midagi välja ei tule, saad alati oma tavatööle naasta.

Tihti peale öeldakse, et aega ei ole ju, ei saa. Vabandusi leiab alati. Loobuge pidevast FB seina vahtimisest ja laste võrdlemisest erinevates foorumites. Kasutage seda aega pigem enese harimiseks. Ka pool tundi päevas, ja nii 7 päeva järjest, annab kokku päris märgatava silmaringi laienemise. 😊 Ja kui vahepeal on vaja töiseid asju ajada lastega koos olemise aja arvelt, meenutan mehe sõnu, kes ütles, et vanasti pandi lapsed põlluservale ja mindi ise peenraid rohima või lehmi lüpsma. Samamoodi ema oli silmaulatuses kuid ei tegelenud 24/7 nendega.

Naised, kes unistavad ja kaaluvad oma ettevõtlusega alustamisest, soovitan olla julge. Mäletan seda päeva, mil oma tööandja juures sai öeldud, et jah, siin siis meie töösuhe lõppebki, sest nende tingimused ei olnud vastuvõetavad. Nutsin autoroolis terve tee Tallinnast Tartusse koju tulles 😀 Selline tunne oli, et olen nüüd ihuüksi siin suures maailmas ja kuidas nüüd sedasi, et iga kuu kindlal päeval ei laeku palk jne jne.

Samas oli meeletu vabanemistunne. Asjad läksid täiesti nii omasoodu ja kõik lahenes. Toeks oli abikaasa, kes pingelistel hetkedel julgustavate sõnadega aitas. Samuti on ta äärmiselt toetav ka praegu. Olen jäärapäine ja ei koli Tartust Tallinna (juured mul üldse Mulgimaal), kuid 90% kontakti võtjatest eeldavad, et seal asun. Seega tuleb ikka aeg ajalt ette koolitusi ja kohtumisi Tallinnas, sel ajal on kogu majapidamine mehe õlgadel.

Nende kahe pöörase aasta jooksul on mu teele sattunud palju toredad inimesi. Kohe alguses sain seetõttu tublisti jalad alla ja tänasin kõrgemaid vägesid, et selle otsuse vastu võtsin. Seega jah, julgus lasta lahti vanast ja võtta põnevusega vastu kõik, mida elul veel pakkuda on, on vajalik oma ettevõtlusega alustamiseks. Kui sa ei proovi, ei saa ka iial teada, mis oleks kui… elu liiga lühike, et vaid unistada, rohkem tegusid!

PS! Naised! Oi kui palju mul on neid hetki olnud, kui ootasin oma esinemise järjekorda ja mõtlesin, et mida minul, kodukanal siin tublidele tarkadele meestele rääkida on. Lugesin igasugu sõnumeid nende pilgust välja (mida seal tegelt ei olnud). Nüüd olen sellest üle saanud ja võin küll öelda, et naiseks olemist ei saa kuidagi ettekäändeks tuua. Ise pead aktiivne ja julge olema. Enesekindlus on märksõna.

Pro tip: vahel aitab stiilimuutus enesekindlust kergitada. Ma värvisin nt sünnist saadik loomulikku heledat värvi pea pisut tumedamaks 😀

Outlook-v4devoje

One thought on “Ettevõtjaks saamise lugu – Brit Mesipuu

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Get started
<span>%d</span> bloggers like this: